شرایط کار داروسازی در ترکیه

شرایط کار داروسازی در ترکیه

1400/01/10
نوشته شده توسط : مدیر

ترکیه به عنوان مهمترین مقصد مهاجرت هموطنان ایرانی در سالهای اخیر می باشد برخی از طریق خرید ملک و برخی از طریق ثبت شرکت و برخی  تحصیلی و شغلی اقدام به مهاجرت میکنند.این مقاله برای شرایط کار داروسازی در ترکیه می پردازد.

به منظور استفاده از فرصت استخدام داروساز در ترکیه، متخصصان این رشته نیز باید همانند متقاضیان استخدام پزشکی در ترکیه مدارک تحصیلی علوم پزشکی خود را در این کشور معادل سازی نمایند تا به آنان مجوز کار در سیستم بهداشت و درمان این کشور اعطا گردد. به طور کلی سخت گیری ها برای کار متخصصان بخش سلامت در کشورهای مختلف اگر در دانشگاه های آن کشور تحصیل نکرده باشند بسیار زیاد است و نظام سلامت کشورها ریسک نکرده و به هر فردی اجازه کار در سیستم بهداشت و درمان را بدون اثبات شایستگی های خود نمی دهد. اگر فردی در دانشگاه های ترکیه به تحصیل رشته داروسازی پرداخته باشد به عنوان یک شهروند خارجی اجازه تاسیس داروخانه و حتی مسیول فنی را ندارد مادامی که شهروند ترکیه باشند. اما فارغ ‌التحصیلان این رشته و همچنین رشته‌ های دیگر بخش سلامت از جمله پزشکی،  در صورتی که در دانشگاه های سایر کشورهای دنیا تحصیل کرده باشند، اگر قصد کار در ترکیه را داشته باشند حتما باید مراحل معادل سازی مدارک تحصیلی خود در این کشور را طی نمایند تا به آنان مجوز کار اعطا گردد.

 افرادی که از رشته های شاخه پزشکی فارغ التحصیل شده باشند ابتدا باید برای برابر سازی مدارک فارغ التحصیلی خود را به سازمان یوک مدارک ارائه نمایند

Yüksek öğretim Kurulu (YÖK)

http://www.yok.gov.tr

برای طی کردن فرآیند معادل سازی مدارک داروسازی در ترکیه، این افراد باید مدارک تحصیلی و سوابق کاری خود را برای نظام سلامت این کشور ارسال نمایند تا در صورت دریافت تایید اولیه در آزمون معادل سازی مدارک داروسازی در ترکیه شرکت نمایند ( آزمون  seviye tespit sınavı - STS) و در صورت پذیرفته شدن، دوره کارورزی را در این کشور طی نمایند  که باید به مدت یک سال پیش یک داروساز در داروخانه کار بکند و در پایان، مجوز کار به عنوان یک داروساز در کشور ترکیه را دریافت نمایند. نکته مهم این است که آزمون معادل سازی مدارک داروسازی در ترکیه به زبان ترکی استانبولی برگزار می ‌شود و متقاضیان کار داروسازی در این کشور باید مدرک زبان ترکی استانبولی معتبر ارائه نمایند.

افرادی که متخصص رشته های شاخه پزشکی باشند باید مدارک خود را به وزارت بهداشت ترکیه ارائه بدهند

 *Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü*

https://www.saglik.gov.tr/TR,10737/saglik-hizmetleri-genel-mudurlugu.html

 

اما اگر افراد متقاضی استخدام داروساز در ترکیه نخواهند در داروخانه ها به عنوان داروساز کار کنند و قصد کار در کارخانجات و شرکت های دارویی کشور ترکیه را داشته باشند، می توانند بدون طی کردن فرآیند معادل سازی مدارک در این کشور وارد بازار کار ترکیه شوند و فقط کافیست از کارفرمایان فعال در این کشور یک جاب آفر دریافت نمایند تا از این طریق ویزای کار کشور ترکیه را اخذ نمایند. البته این موضوع مختص به ترکیه نیست و در تمامی کشورهای دنیا برای کار در شرکت ها و کارخانجات دارویی، فارغ التحصیلان داروسازی از دانشگاه های سایر کشورها نباید مدارک تحصیلی خود را معادل سازی کنند.

کاریابی داروسازان در ترکیه

به منظور استفاده از فرصت کاریابی داروسازان در ترکیه فرقی ندارد که فرد متقاضی کار در داروخانه ها به عنوان داروساز و یا کار در شرکت ها و کارخانجات دارویی این کشور باشد و در هر دو صورت به یک جاب آفر یا پیشنهاد کاری از کارفرمایان فعال در این کشور نیاز دارد. به این منظور متقاضیان باید مدارک تحصیلی، سوابق کاری و مدارک زبان خود را برای کارفرمایان فعال در ترکیه ارسال نمایند و درصورتی که شرایط آنان مناسب باشد معمولا از آن برای شرکت در یک مصاحبه شغلی  دعوت به عمل می آورند. در این مصاحبه‌های شغلی، این افراد باید سعی کنند کارفرمایان را به استخدام خود مجاب نمایند. از این رو باید تسلط خود به زبان های ترکی و در برخی موارد انگلیسی به خوبی نشان داده و همچنین خود را فردی مسلط به دانش رشته داروسازی نشان دهند. برای این منظور این افراد باید به فنون مصاحبه های شغلی بین المللی و ارتباطات موثر در مذاکرات، آشنایی داشته باشند. متاسفانه بسیاری از هموطنانمان در این زمینه با ضعف‌ هایی مواجه هستند و از این نظر نمی توانند موفقیت چندانی به دست آورند و به همین دلیل استفاده از خدمات یک کاریابی بین‌ المللی می ‌تواند برای آنان راهگشا باشد. 

در آمد داروسازی در ترکیه:

همان طور که پیش تر نیز ذکر شد، داروسازی جز مشاغل پر تقاضا در این کشور به شمار می رود و شرایط بازار کار این رشته در این کشور بسیار مناسب است. علاوه بر این درآمد داروسازان در ترکیه نیز بسیار مناسب می باشد و به همین دلیل استقبال از فرصت استخدام داروساز در ترکیه سال به سال رو به افزایش است. به طور میانگین درآمد داروسازان در ترکیه حدود 10 هزار لیر ترکیه در ماه است که البته این رقم بسته به میزان سابقه کار و تجربه افراد و شرایط شرکت یا داروخانه کارفرما می تواند متفاوت باشد. داروسازان تازه فارغ التحصیل شده و بدون تجربه کاری حداقل ۵ هزار لیر ترکیه در ماه به طور میانگین درآمد دارند. درآمد داروسازان در ترکیه با تجربه کاری بالا می تواند تا 16 هزار لیر ترکیه در سال بالا رود. این شرایط برای افرادی که خودشان داروخانه داشته باشند خیلی بالاتر می باشد.

ادامه تحصیل در رشته داروسازی:

رشته داروسازی  به  صورت، Pharm-B(لیسانس داروسازی 5 ساله )  و همچنین فوق لیسانس داروسازی M-Pharm  دو ساله  Pharm-D  (دکتری داروسازی 6 ساله) و همچنین تخصص داروسازی PhD چهار ساله می باشد.سیستم آموزشی ترکیه از فارم ب شروع میشود و فارم د در ترکیه وجود ندارد.افرادی که فارغ التحصیل فارم ب هستند می توانند برای مقطع کارشناسی ارشد یعنی م فارم اقدام بکنند و افرادی که فارغ التحصیل فارم د هستند می توانند برای تخصص داروسازی اقدام بکنند.برای اطلاع از شرایط اخذ پذیرش وب سایت ما قسمت تحصیل در ترکیه را مطالعه کنید.

متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه میتوانند مدارک خود را برای اخذ پذیرش برای ما ارسال کنند . 

ثبت نام آنلاین کلیک کنید