آدرس ایمیل جهت ارسال مدارک:   info@emufree.com

تحصیل در روسیه

ثبت نام آنلاین کلیک کنید

 

تحصیل در روسیه

 

توجه مهم: برای اخذ پذیرش از دانشگاههای روسیه ابتدا پذیرش برای دوره پاتفک یک ساله از هر دانشگاه یا کالجی گرفته میشود.بعد از اتمام دوره پاتفک دانشجو آزمون پایان دوره پاتفک را باید پاس بکند. بعد از آن هر دانشگاه برای خود یه آزمون ورودی دارد که دانشجو در آن شرکت میکند و بر حسب نمره ای که کسب میکند انتخاب رشته میکند که چه رشته ای باید بخواند. اینکه جایی بگویند پذیرش پزشکی ،دندانپزشکی و داروسازی مستقیم اخذ میگردد شک بکنید چرا که وزارت بهداشت یا علوم ایران افرادی را که دوره پاتفک شرکت بکنند را مدارکشون را ارزشیابی میکند.


اطلاعات کلی در مورد کشور روسیه و دانشگاههای آن

 

روسیه بزرگترین کشور جهان است به طوری که ۹ ناحیه زمانی (time zone) دارد (که البته در سال ۲۰۱۰ تعداد ناحیه های زمانی از ۱۱ به ۹ کاهش داده شد). در روسیه، برخی از لوکس ترین کاخ های جهان، فلات های وسیع، کوه های مرتفع، سردترین شهرها، معروف ترین شرکت های برگزاری رقص باله و بزرگترین مجموعه عروسک ها قرار دارد. از لحاظ فرهنگ، ادبیات یکی از قابل توجه ترین جاذبه های این کشور است. نویسندگان روسی از جمله تولستوی، بولگاکوف، داستایوفسکی و ناباکوف در سراسر جهان شناخته شده هستند و مولف برخی از بزرگترین آثار قرن نوزدهم و بیستم بوده اند.

تحصیل در روسیه

روسیه همراه با دیگر کشورهای عضو بریکس (BRICS) یکی از اقتصادهای در حال رونق جهان است، روسیه به دنبال آن است تا نظام آموزش عالی خود را بین المللی سازد و بر توسعه دانشگاه ها و افزایش حمایت از متقاضیان بین المللی سرمایه گذاری می کند.ا

 

روسیه کشوری فرهیخته است که بیش از نیمی از شهروندان آن دارای مدرک دانشگاهی هستند. روس­ها پیشینه آموزشی غنی دارند و دانشگاه‌های آنها شرایط تحصیلی و اقامتی راحتی برای دانشجویان فراهم می‌کنند و به دانشجویان در سازگاری با کشور روسیه کمک می‌کنند. دانشگاه‌های روسیه به آموزش انواع مختلفی از تخصص‌ها، در مهندسی و هم علوم انسانی می‌پردازند و اغلب در جایگاه دانشگاه‌های برتر قرار دارند. تحصیل در روسیه  نسبت به تحصیل در انگلستان  یا آمریکا بسیار مقرون به صرفه‌تر است. علاوه براین، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با استفاده از بورسیه دولتی به‌صورت رایگان تحصیل کنند. هرساله دولت روسیه دانشجویانی را از سرتاسر جهان بورسیه می‌کند که حدود ۱۷۰ کشور می‌شود و امکان پیوستن شما در این بورسیه فراهم می‌باشد.

مزایای تحصیل در روسیه

طبق گزارشات سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، روسیه دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان می‌باشد که در مقایسه با کانادا، ژاپن و آمریکا  عملکرد بهتری دارد. بیش از نیمی از مردم روسیه دارای تحصیلات عالی هستند و بیش از ۲۰۰.۰۰۰ نفر از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه های روسیه به این کشور سفر می‌کنند. تحصیل در روسیه مزایای زیادی دارد که موارد زیر چند نمونه از آن است:

تحصیلات گسترده دانشگاهی

دانشجویان با تحصیل در روسیه می توانند در تمامی حوزه‎های دانشگاهی به دانش عمیق و بنیادی دست پیدا کنند، اما روسیه به دانشکده‌های علمی قوی خود در حوزه‌های فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی مشهور است. روسیه در زمینه آموزش ریاضیدان، فیزیکدان، شیمیدان، زمین‌شناس، مهندس، برنامه‌نویس، پزشک و متخصص علوم انسانی رهبر جهانی شناخته شده است و این موضوع با توجه به جایگاه‌های دانشگاه‌های روسی در رده‌بندی‌های جهانی اثبات شده است.

طیف وسیعی از دانشگاه‌ها و دوره‎های مطالعاتی

ببرای تحصیل در روسیه متقاضیان بین‌المللی می‌توانند از موارد زیر انتخاب کنند:

 • 766 دانشگاه در ۸۲ منطقه کشور، از کالینینگراد تا ولادی‌وستوک؛
 • ۲۰۵ رشته، از ریاضیات و علوم طبیعی تا هنرهای نمایشی؛
 • 657 رشته در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، تخصص و تحصیلات تکمیلی (دوره‌های پزشکی، دوره‌های افسری)، کارآموزی و دستیاری.

همچنین دانشگاه‌های روسیه دوره‌های آمادگی (آموزش دوره‌های لیسانس، کارشناسی ارشد و دوره‌های تخصصی)، کلاس‌های کوتاه مدت (ترم تابستانی، یک ترم، مدارس تابستانی)، دوره‌های یادگیری زبان روسی، آموزش پیشرفت‌های حرفه‌ای و مهارتی را ارائه می‌دهد.

هزینه تحصیل در روسیه 2021

هزینه تحصیل در روسیه به‌صورت آزاد بسیار ارزان تر از هزینه‎های مشابه در آمریکا، کانادا و آمریکاست و از لحاظ امکانات آموزشی، دانشگاه‌های برجسته روسیه با موسسات آموزشی غربی رقابت می‌کنند.

هزینه تحصیل در روسیه 2021 ، در دوره‌های کارشناسی این دانشگاه‌ها از 95000 روبل در سال آغاز می‌شود (معادل 2000 دلار آمریکا) که این قیمت بسته به نوع رشته متغیر می‌باشد (طبق استاندارد‌های تعیین شده توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه). طبق اطلاعات بدست آمده از کارشناسان موسسات رده‌بندی حداکثر مبلغ شهریه در معتبرترین دانشگاه های روسیه در پایتخت به قیمت 85000 روبل (معادل 10000 دلار آمریکا) در سال بوده است.

فرصت یادگیری زبان روسی

زبان روسی توسط 260 میلیون نفر در سرتاسر جهان در حال استفاده است و حدودد 10.5 میلیون خارجی به طور منظم در حال یادگیری این زبان می باشند. دانشگاه‌های روسیه، دوره‌های زبان روسی متفاوتی را ارائه می دهند که شامل دوره‌های آموزشی، کلاس های تابستانی و یادگیری مجازی می‌باشد. در دوره‌های آماده سازی، دانشجویان بین الملل با تحصیل در روسیه می توانند از دوره‌های بلندمدت آموزش زبان روسی استفاده کنند و برای دانشجویانی که در مکان‌های تحت پوشش دولت ثبت‌نام کرده‌اند (بورسیه‌های دولتی)، این امکان بصورت رایگان محیا است.

امکان دریافت دو مدرک دانشگاهی

دولت روسیه در سال ۲۰۱۳ بیانیه بلونیا (Bologna Declaration) را امضا کرد که چندین تعهد را به عنوان بخشی از خلق فضای آموزشی مشترک کشورهای شرکت کننده بر عهده گرفت. مدرک تحصیلی دانشگاه‎‌های روسیه در بیشتر کشورها مورد تایید می‌باشد. این فرایند توسط موافقت‌نامه‌های بین دولت روسیه با بیش از ۶۰ کشور، از جمله فنلاند، اسپانیا، کوبا، هند، ویتنام، چین، ونزوئلا و نامیبیا منعقد شد و در سال ۲۰۱۵ این سند همکاری با کشور فرانسه و در اکتبر و نوامبر سال ۲۰۱۶ با قبرس و مالت امضا شد. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه‌های روسیه با دانشگاه‎های خارجی در حال اجرای برنامه‌های مشترک می باشند و به دانشجویان خود مدرک دوگانه اعطا می‌کنند. به بیان دیگر، در صورت تحصیل در روسیه ، دانشجویان می توانند یک مدرک روسی و یک مدرک از دانشگاه‌های اروپایی دریافت کنند.

پردیس‌ها و خوابگاه‌های راحت و مجهز

از لحاظ امکانات تحصیلی، دانشگاه‌های روسیه با بسیاری از دانشگاه‌های غربی برابری می‌کند. آزمایشگاه‎های مجهز، مراکز علمی و امکانات مطالعاتی از الزامات زندگی دانشجویی امروزی می‌باشد. بیشتر دانشگاه‎ها دارای خوابگاه‌ می‌باشند که هزینه‌های اقامتی آنها کم است.

امکان سازگاری آسان دانشجویان بین‌الملل

روسیه کشوری چند ملیتی است و نمایندگان کشورها و فرهنگ‌های مختلف می توانند به راحتی خود را با زندگی در این کشور وفق دهند. روسیه محل زندگی بیش از ۲۰۰ گروه قومی است که به بیش از ۱۰۰ زبان و لهجه متفاوت سخن می‌گویند. قانون اساسی روسیه آزادی عقاید را تضمین می‌کند: مسیحیان، مسلمانان، بودایی ها، یهودیان و دیگر ادیان مختلف می‎توانند به راحتی در کنار یکدیگر زندگی کنند. ساختار چندملیتی و قومیتی این کشور، گوناگونی تمام حوزه‌های زندگی از فرهنگ تا خانواده را نشان می‌دهد. دانشگاه‌های روسیه مفتخر به داشتن تجربه طولانی مدت در زمینه آموزش و سازگاری دانشجویان بین الملل می‌باشند: برنامه‌های نظارتی برای دانشجویان بین‌الملل در نظر گرفته شده است و شبکه‌هایی برای جوامع دانشجویی تاسیس شده است.

زندگی هیجان‌انگیز دانشجویی

تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین المللی همراه با زندگی پر از هیجان و نشاط است چرا که دانشجویان دانشگاه‌های روسیه از تخفیفات متنوعی برخوردارند که شامل حمل و نقل عمومی، بازدید از موزه، کتابخانه، تئاتر، کنسرت، پارک و دیگر امکانات تفریحی و سرگرمی می‌باشد.

دانشجویان در روسیه هیچوقت پس از اتمام کلاس خود دچار مشکل بیکاری نمی‌شوند. آنها می‌توانند در رقابت‌های ورزشی، مسابقات، فستیوال‌های دانشجویی و رویدادهای تفریحی شرکت کنند. دانشگاه‌ها دارای تئاترهای دانشجویی، تیم ورزشی، انجمن های داوطلبانه و تیم‌های ساخت و ساز دانشجویی می‌باشد. مسابقه مفرح KVN، بازی‌ منحصر به فرد و خلاقانه برای دانشجویان روسی است (باشگاه مری و کوییک-ویتد): بهترین تیم‌های دانشگاهی KVN در مسابقه تلوزیونی در کانال تلوزیونی مرکزی روسیه شرکت می‌کنند.

سفرهای دائمی

با تحصیل در روسیه می توانید از مراکز و جاذبه های دیدنی این کشور نیز دیدن کنید. سالن نمایش بالشوی، نگارخانه ترتیاکوف، موزه هنرهای زیبای پوشکین، هرمیتاژ، کلیسای جامع سنت ایزاک از مکان‌های فرهنگی روسیه می‌باشند که شهرت جهانی دارند و سالانه میلیون‌ها توریست را به خود جذب می‌کنند. با این وجود،  این تنها گوشه ای از مکان های دیدنی روسیه است. ۲۹ مکان فرهنگی در روسیه وجود دارد که در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

علاوه بر کاخ کرملین مسکو و میدان سرخ، بنای تاریخی نووگورود، سوزدال، ولادیمیر، صومعه تثلیث مقدس سنت سرجیوس، دریاچه بایکال، آتشفشان‌های کامچاتکا، کوه های طلایی آلتایی، صومعه نووودویچی، نواره کورونی و سایر مکان‌ها در لیست یونسکو قرار دارند. بسیاری از دانشگاه‌ها برنامه‌های گردشی دارند. این انتخاب‌ها تقریبا بی‌شمار هستند: از ۸ شهر حلقه‌ی طلایی مسکو گرفته تا سفر به مسیر افسانه‌ای راه‌آهن سراسری سیبری، در این برنامه ها وجود دارد.

رنکینگ دانشگاه های روسیه

24 دانشگاه در روسیه وجود دارند که در رتبه بندی کیو اس دانشگاههای برتر جهان (QS World University Rankings® ۲۰۱۹) قرار دارند، ۱۰ مورد از این دانشگاه ها جزء ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. روسیه همچنین در رتبه بندی QS EECA University Rankings نیز حضور قابل توجهی دارد، در این رتبه بندی ۳۰۰ دانشگاه برجسته اروپا و آسیای مرکزی، و همچنین ۹۵ دانشگاه برجسته روسیه رتبه بندی می شوند.

در طول دهه گذشته، تحصیلات عالی در روسیه پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است و در بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بیش از ۳۹۰ میلیارد روبل (حدود ۷/۶ میلیارد دلار) برای ارتقاء امکانات و تجهیزات فنی در دانشگاه های روسیه و ارتقاء سطح اساتید هزینه شده است.

علاوه بر این، در سال ۲۰۰۳، روسیه عضو فرایند بولونیا (Bologna Process) شد و متعهد گردید تا نظام خود را با نظام اکثر کشورهای اروپایی هماهنگ کند. این بدان معنی است که بسیاری از دانشگاه های روسیه در حال حاضر امکان انتخاب یکی از دو حالت تحصیلات لیسانس چهار ساله و یا دوره تخصصی پنج ساله را فراهم می کنند. نظام آموزش عالی روسیه، در جدیدترین رتبه بندی نظام های آموزشی کیو اس (QS Higher Education System Strength Rankings) رتبه ۲۶ جهان را کسب نموده است.

 

دانشگاه سماشکو:
دانشگاه سماشکو یک دانشگاه دندانپزشکی و پزشکی در مسکو روسیه است. امروزه این دانشگاه تغییر نام داده است و با عنوان موسسه دندانپزشکی مسکو یا دانشگاه یوداکیموف شناخته می‌شود. دانشگاه سماشکو مسکو در سال ۱۹۲۲ تاسیس شده است. باید بدانید که این دانشگاه اصلی‌ترین موسسه‌ی آموزشی عالی در شاخه‌ی دندانپزشکی و مرکز فعال انجام تحقیقات و پژوهش‌های علمی در زمینه‌ی دندانپزشکی در کشور روسیه به شمار می‌آید. باید گفت که دانشگاه سماشکو دارای دانشکده‌ا‌‌ی برای دانشجویان خارجی است و هر سال چندین دانشجوی‌ بین‌المللی برای تحصیل در رشته‌های مرتبط با دندانپزشکی به این دانشگاه مراجعه می‌کنند. دانشجویان ایرانی نیز به تحصیل در دانشگاه روسی سماشکو می‌پردازند و این دانشگاه تا کنون دانشجویان ایرانی بسیاری را نیز تربیت داده است.

دانشگاه رودن:
دانشگاه رودن یا همان دانشگاه دوستی ملل یکی از بزرگترین دانشگاه‌های مسکو  و یکی از موسسات آموزشی برتر روسیه است که از بالاترین مراکز علمی در سطح روسیه بوده و نیز دارای نشان افتخار علمی از سوی دولت روسیه می باشد . این دانشگاه در 5 فوریه سال 1960 تاسیس شد. خصوصیت دانشگاه در چند ملیتی دانشجویان بوده بطوری که از 450 ملیت از بیش از 100 کشور جهان در این دانشگاه تحصیل کرده اند.  در تاریخ 5 فوریه 1992، به تصمیم دولت روسیه این دانشگاه به دانشگاه رودن ( دوستی ملل ) تبدیل و نامگذاری شد. دانشگاه با داشتن بیش از 47000 فارغ التحصیل یکی از بزرگترین و فعال ترین دانشگاه های دنیا به شمار می آید. در حال حاضر حدود 22000 دانشجو از 131 کشور مختلف جهان در دانشگاه رودن ( دوستی ملل ) به تحصیل مشغول هستند.  دانشگاه رودن با داشتن حدود 500 نفر از مبتکرین مخترعین در زمینه علم و صنعت یکی از بهترین و مشهورترین مراکز تولید علم روسیه به حساب می آید.

دانشگاه فدرال کازان:
دانشگاه فدرال کازان (قازان) یکی از ده دانشگاه جامع روسیه می باشد. این دانشگاه های جامع که دارای قدمت زیاد می باشند در سالیان طولانی متخصصین زیادی را در زمینه های مختلف آموزش داده اند. در آخرین ربته بندی جهانی در سال 2022 میلادی این دانشگاه در رتبه 243 جهانی قرار گرفت. امکان تحصیل در رشته های مختلف در این دانشگاه وجود دارد.  این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت و وزارات علوم جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. در رشته های مورد تایید وزارت بهداشت امکان تحصیل پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی وجود دارد.

دانشگاه پیراگوف:
دانشگاه ملی تحقیقات پزشکی پیراگوف یکی از قدیمی‌ترین موسسات عالی پزشکی در روسیه و شناخته شده در سراسر جهان است. سال ۲۰۱۶ مصادف با صدمین سالگرد تاسیس دانشگاه، جشن بزرگی برپا شد. جالب است بدانید که دانشگاه پیراگوف اولین دانشگاه روسیه بود که امکان تحصیلات عالی پزشکی را برای خانم‌ها فراهم ساخت و اولین دانشکده پزشکی اطفال و زیست پزشکی را در جهان تاسیس کرد و الگویی برای دیگر دانشگاه‌های جهان شد. به دلیل مشارکت فعال در حوزه پزشکی، حمایت دائمی از تحقیقات علمی و معرفی نوآوری‌ها سبب شده موقعیت جایگاه پیشرو در آموزش پزشکی روسیه را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو 

دانشگاه دولتی لومونسوف مسکو  (Lomonosov MSU) موسسه عالی رتبه روسیه است که در جدول QS EECA University Rankings  سه سال متوالی، رتبه اول را کسب کرده است. دانشگاه لومونوسوف روسیه دارای 47000 دانشجو است که شامل ۷۰۰۰ دانشجوی کارشناسی و ۴۰۰۰ دانشجوی بین المللی (خارجی) می شود. رشته های دانشگاهی در دانشگاه دولتی لومونسوف مسکو گسترده هستند، و در مجموع دارای ۳۸۰ دپارتمان، ۳۹ دانشکده، ۱۵ موسسه تحقیقاتی، چهار موزه و شش پردیس دانشگاهی در روسیه و خارج از کشور است.

دانشگاه لومونوسوف مسکو در میان دانشگاههای مسکو، پیشتاز است و دارای یک پردیس دانشگاهی است که نه تنها به فرهنگ غنی پایتخت روسیه نزدیک است (کمتر از پنج کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد)، در عین حال یکی از بزرگترین پردیس های دانشگاهی است که تا به حال با آن مواجه شده اید، ساختمان اصلی آن بلندترین ساختمان آموزشی جهان است.

هزینه تحصیل در دانشگاه لومونسوف روسیه

پادفک: 6000 دلار در سال .

شهریه پزشکی  در دانشگاه : 400000 روبل در سال تقریبا 6300 دلار .

بیمه : 200  دلار سالانه.

خوابگاه : 170 دلار هر  ماه.

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک  

بهترین دانشگاه زیر ۱۰۰ سال  روسیه، دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State University ) است که در سال ۱۹۵۹ تاسیس شد و در رتبه بندی EECA رتبه دوم را دارددانشگاه نووسیبیرسک روسیه ، به رغم افزایش سریع شهرتش، دارای جامعه دانشجویی نسبتا کوچکی است و حدود ۶ هزار دانشجو دارد. این دانشگاه در خارج از شهر نووسیبیرسک، سومین شهر پرجمعیت روسیه پس از مسکو و سن پترزبورگ قرار دارد. در حالی که نووسیبیرسک نسبت به این دو شهر، کمتر شناخته شده است، اما دارای صحنه های فرهنگی و زندگی شبانه پر رونقی است که باعث جذابیت بیشتر آن برای دانشجویان می شود.

هزینه تحصیل در روسیه دانشگاه نووسیبیرسک

شهریه دوره پادفک دانشگاه نووسیبیرسک  4500   دلار سال .

شهریه دوره پزشکی دانشگاه نووسیبیرسک  6000   دلار در سال .

هزینه خوابگاه نزدیک به 200 دلار در سال ، خوابگاه دارای نگهبان و دوربین میباشد و در نزدیکی دانشگاه واقع شده است  و شامل اتاق  با دو تخت مشترک  و  اینترنت رایگان میباشد .

 

دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ

دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ،  قدیمی ترین و یکی از معتبر ترین دانشگاه های روسیه است که در رتبه بندی EECA در سال ۲۰۱۸ رتبه چهارم را کسب نمود. دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ توسط پتر کبیر در سال ۱۷۲۴ تأسیس شده است، و حدود ۳۰،۰۰۰ دانشجو دارد که حدود ۳۰۰۰ نفر آنها دانشجوی خارجی هستند.  دانشگاه سن پترزبورگ روسیه بیش از ۴۰۰ ساختمان دارد که ۲۵ دانشکده را در خود جای داده است، دانشجویان این دانشگاه به مجموعه زیادی از موزه ها، آثار تاریخی و مکان های هنری دسترسی دارند. جزیره واسیوسکی (Vasilievsky) در مرکز شهر تاریخی و پتروهوف (Peterhof) در حومه ی جنوب غربی شهر واقع هستند که در آنها دو پردیس اصلی دانشگاه قرار دارند.

هزینه دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ MBBS روسیه (پاولوف)

 

هزینه تحصیل در دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ، روسیه شهریه دانشگاه هر سال هزینه خوابگاه 1 سال    
هزینه MBBS  به دلار آمریکا  USD 5100 600 USD    

 

 

دانشگاه دوستی ملل مسکو رودن (RUDN university)

 دانشگاه رودن یا دوستی ملل (RUDN) یکی از موسسات آموزش عالی دولتی روسیه است. این دانشگاه تنها دانشگاه جهان است که هر ساله تجمعی از دانشجویان 145-150 کشور را دارد. این دانشگاه دارای یک ساختار چند دانشکده ای و رشته ای است، به نوعی این دانشگاه یکی از دانشگاه های کلاسیک جهان است. بیش از 77 هزار فارغ التحصیل این دانشگاه به کار در 170 کشور جهان می پردازند، در میان آنها بیش از 5500 نفر دارندگان درجه دکترا می باشند. متخصصان در 62 رشته در این دانشگاه تحصیل میکنند. بیش از 29 هزار فارغ التحصیل کارشناسی ارشد و در حال حاضر دانشجویان از 140 کشور در این دانشگاه تحصیل می کنند. این دانشگاه نشان دهنده بیش از 450 کشور و ملیت جهان است.

شهریه دانشگاه

شهریه دانشگاه رودین در دوره مقدماتی و بنیادی در هر سال تحصیلی 4600 USD $، 4900   USD $ برای پزشکی و دندانپزشکی می باشد. سطح علمی رودن بالا می باشد.

پزشکی عمومی سالنه 7000 دلار 

دندانپزشکی سالانه 7000 دلار 

داروسازی سالانه 4750 دلار 

 

هزینه دوره های به زبان انگلیسی دانشگاه دوستی ملل یا رودن

پزشکی عمومی سالانه  7800 دلار 

دندانپزشکی   سالانه 7450 دلار 

زبان تحصیل در این کشور به زبان روسی و انگلیسی می باشد.

 

دانشگاه سچینوا روسیه

دانشگاه پزشکی دولتی سچینوای اول مسکو (دانشگاه سچینوابرترین دانشگاه پزشکی روسیه است. این دانشگاه از سال ۱۷۵۸ به عنوان دانشکده پزشکی در دانشگاه امپریال مسکو شروع به کار کرد.

دانشگاه سچینوا بیش از دو قرن در نظام بهداشت و درمان روسیه پیشتاز بوده است. بسیاری از پزشکان و دانشمندان برجسته که در پیشرفت پزشکی نقش بسزایی داشتند، در این دانشگاه تحصیل کرده اند. در سال ۲۰۱۸، دانشگاه سچینوا ۲۶۰مین سالگرد خود را جشن گرفت.

این دانشگاه در ۲۶۰مین سالگرد خود، به مرکز عالی علمی، پژوهشی و مجهز در نظام بهداشت و درمان روسیه ارتقا یافت. علم پزشکی دانشگاه سچینوا روسیه با پایه علمی قوی در پزشکی بالینی رو به پیشرفت است و در پژوهش‌های میان‌رشته ای پیشرفته همراه با پیشتازان جهانی مهندسی، فناوری و علوم طبیعی مرزها را گسترش می‌دهد.

امروزه دانشگاه سچینوا روسیه قدم‌ به‌سوی آینده ای موفق برمی‌دارد. تا سال ۲۰۲۰ دانشگاه به سکوی پژوهشی جامع علمی در سطح بین‌المللی تبدیل خواهد شد که با هدف خصوصی‌سازی مدیریت طولانی مدت سلامت و غلبه بر چالش‌های سلامت جهانی، با پیشرفت‌های پیشرفته جهان تلفیق می‌شود.

محیط پژوهش محور دانشگاه سچینوا از مشارکت دانشجویان، اساتید و همکاران خود در ایجاد فناوری و محصولات جدید پشتیبانی می‌کند.

در حال حاضر دانشگاه سچینوا تنها عضو پروژه عالی علمی روسیه در رده‌بندی کیو اس (QS) دانشگاه‌های جهان به لحاظ رشته (پزشکی) می‌باشد. صلاحیت بالینی این دانشگاه مزیتی برتر برای پژوهش‎های بنیادی میان رشته ای و کشف افق‎های جدید در بهداشت و درمان می باشد. این دانشگاه، منابع خود را به حوزه‌ هایی تخصیص داده ‌است که پیشرفت‌های مهندسی، فناوری و IT را به راه‎حل هایی برای شرایط بهداشتی بهتر تحت سیستم مدیریتی سلامت در دراز مدت تبدیل کند. دانشگاه سچینوا به‌منظور ارتقاء پژوهش‌های پیشرفته در علوم زیستی، بر رویکردهای چندرشته‌ای در مراکز عالی تمرکز کرده است.

آموزش‌های پژوهش محور و شبکه های پژوهشی سراسر جهان، نسل بعدی متخصصین مراقبت های بهداشتی را با مهارت های حرفه ای نوین آماده می کند.پردیس پزشکی دانشگاه سچینوا روسیه در سال ۱۸۹۷ تاسیس شده است. این دانشکده یکی از بهترین و بزرگترین بیمارستان آموزشی اروپا محسوب می‌شود.

امروزه، بیمارستان های مدرن دانشگاه که بطور کامل بازسازی شده اند دارای امکانات زیر هستند:

 • ۴۰۰۰ کارمند،
 • ۳۰۰۰ تخت بیمارستان،
 • ۲۰ ساختمان آموزشی و پژوهشی،
 • ۲۵ کلینیک دانشگاهی در بیمارستان های دانشگاه،
 • ۲۵ کلینیک دانشگاهی در بیمارستان‌های شهری،
 • بیش از ۳۰ درصد جراحی‌ها با فناوری پیشرفته (ربات جراحی داوینچی- Da Vinci) انجام می شود.

دندانپزشکی در دانشگاه سچینوا

بخش بستری بیماران بیمارستان دانشگاه مجهز به خدمات بهداشت و درمان پیشرفته تخصصی می باشند. مرکز جامع سرطان در سال ۲۰۱۸ در دانشگاه سچینوا تاسیس شد. این مرکز، خدمات پزشکی گسترده‌ای برای بیماران سرطانی ارائه می‌دهد.

مرکز توانبخشی در بیمارستان دانشگاه به تجهیزات رباتیک پیشرفته مجهز شده است و موثرترین برنامه‌های توانبخشی را با کمک بهترین روش های جهان عرضه می کند. از سال ۲۰۱۶، دانشگاه سچینوا دارای استراحتگاه بهداشتی زونیگورود (Zveningorog) می باشد که در یکی از زیباترین و مطلوب‌ترین مناطق مسکو واقع شده است.

بیمارستان دانشگاه سچینوا روسیه ، مکانی برای تبدیل اخرین پژوهش‎های بدست آمده به شیوه های بالینی می باشد. دانشگاه سچینوا در تخصص های گوناگون به آموزش و تربیت پزشکان متخصص در زمینه‌های پزشک عمومی، جراحی، سرطان‌شناسی، اورولوژی (مجاری ادرار)، بیهوشی و سایر تخصص‌ها می پردازد.

بیش از ۱۸.۰۰۰ دانشجو از سرتاسر جهان در دوره‎های آموزشی این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند که شامل موارد زیر می شود:

 • لیسانس پرستاری، زیست‌فناوری، مددکاری اجتماعی، مدیریت؛
 • کارشناسی ارشد بهداشت عمومی؛
 • متخصصین پزشکی عمومی، دندان‌پزشکی، پزشکی پیشگیری، داروسازی، طب اطفال، مهندسی زیستی و بیوانفورماتیک، روانشناسی بالینی.

رنکینگ دانشگاه سچینوا روسیه

 • دانشگاه سچینوا در رتبه بندی QS BRICS در سال ۲۰۱۹ در رده ۱۱۵ دنیا قرار گرفته است.
 • دانشگاه سچینوا در رتبه بندی بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه در سال ۲۰۱۵ موفق به کسب رتبه اول شد و در رتبه چهارم بهترین دانشگاه های روسیه قرار گرفت.

هزینه تحصیل در دانشگاه سچینوا روسیه

دوره و هزینه تحصیل در روسیه در دانشگاه سچینوا این کشور به قرار زیر می باشد:

 • پزشکی عمومی: ۶ ساله
 • دوره آموزش زبان روسی: ۱ ساله، ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا برای هر ترم تحصیلی
 • دندانپزشکی: ۵ ساله، ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا برای هر ترم تحصیلی
 • داروسازی: ۵ ساله، ۷۶۰۰ دلار آمریکا برای هر ترم تحصیلی.

برای بسیاری از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند مهم است که دانشگاه مورد نظر آنها  مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران باشد. لیست زیر دانشگاه های روسیه را که مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت در سال تحصیلی 2022 – 2021 هستند را معرفی کرده است.

 

 

لیست دانشگاه های پزشکی روسیه مورد تایید وزارت بهداشت  2022- 2021

Lomonosow Moscow State University

 Novosibirsk State University

 Pavlov First Saint Petersburg State Medical University

 A.I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry    فقط دندانپزشکی

 Rudan university

 kazan fedral university

 Tomsk state university

 Pirogov Russian national research medical university

 Saint Pettersburg state university

 1.  
 
 

تحصیل پزشکی در روسیه

 

از زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق، با توجه به سطح بالای کیفیت آموزش در روسیه، تحصیل پزشکی در روسیه توسط دانشجویان خارجی در این کشور بسیار متداول است، در روسیه دوره های متنوع و فرصتهای خوبی برای گذراندن دوره کارآموزی در بیمارستان ها و کلینیک های پیشرفته وجود دارد.

یکی دیگر از دلایل قانع کننده برای تحصیل پزشکی در روسیه ، توجیه مالی است: شهریه تحصیل پزشکی در روسیه برای دانشجویان بین المللی و شهروندان این کشور تفاوت چندانی ندارد، در حالی که در اروپا هزینه تحصیل برای خارجی ها بالاتر است. کیفیت بالای آموزش در کنار هزینه کم باعث جذابیت تحصیل پزشکی در روسیه شده است. در نهایت، تحصیل در روسیه ، دارای وجهه و اعتبار جهانی دارد. یک متخصص پزشکی که در مسکو یا یکی دیگر از شهرهای بزرگ روسیه تحصیل کرده باشد، خواهان زیادی دارد و می تواند به راحتی یک شغل پیدا کند.

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

برای دانشجویان بین المللی که می خواهند در روسیه پزشکی بالینی بخوانند، برنامه های آموزشی زیادی وجود دارد. برای انتخاب صحیح، دانشجو باید بداند که:

 • دوره کارشناسی فقط برای رشته پرستاری ارائه می شود، مدت تحصیل ۴ سال است؛
 • طول دوره های تخصصی در رشته های دندانپزشکی، داروسازی، روانشناسی بالینی ۵-۶ سال است؛
 • در دروه های رزیدنت پزشکی، دانشجو می تواند در طی ۲ تا ۴ سال، دوره های تخصصی گوارش، ارتودنسی، اطفال را بگذراند؛
 • دوره کارشناسی ارشد ۳ سال طول می کشد، در طی آن دانشجو می توند در تخصص خاص خود، دانش خود را ارتقا دهد یا به مطالعه در زمینه های مرتبط بپرازد.

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

 • تحصیل پزشکی در روسیه، ارزان تر از اروپا و ایالات متحده آمریکا است؛
 • دانشگاه ها در سرتاسر کشور قرار دارند، شما می توانید دانشگاهی را انتخاب کنید که به کشور شما نزدیک تر است.
 • تمام حوزه های پزشکی ارائه می شوند، از پزشکی عمومی گرفته تا جراحی، رادیولوژی و غیره؛
 • اگر علاقه مند به کار علمی هستید و قصد دارید که پایان نامه بنویسید، می توانید یکی از دوره های تحصیلات تکمیلی را انتخاب کنید و یا به تحصیل در دانشگاه خود ادامه دهید.

سطوح تحصیلات عالی در روسیه

نظام آموزشی امروز روسیه بر اصول بولونیا (Bologna) استوار است و شامل سطوح تحصیلی مانند دوره کارشناسی (bachelor’s degree)، دوره تخصص، دوره کارشناسی ارشد (master’s degree)، دوره تحصیلات تکمیلی (postgraduate)، کارآموزی بالینی و غیره می شود.

تحصیل کارشناسی در روسیه

دوره کارشناسی در روسیه ، یک دوره کامل آموزش عالی است. افرادی که تحصیلات معادل دوره متوسطه عمومی و یا دوره فنی حرفه ای متوسطه (vocational secondary education) را به پایان رسانده اند می توانند در مقطع کارشناسی ثبت نام کنند. این دوره ۴ ساله است و به آموزش عمومی پایه می پردازد.

دانشجویان در پایان دوره از پایان نامه خود دفاع می کنند. اگر دانشجو موفق شود، به او مدرک لیسانس ( BA، BSc) اعطاء می­گردد. این مدرک، این حق را به دانشجو میدهد که بر اساس تخصصی که فرا گرفته وارد بازار کار شود و یا تحصیلات خود در دوره کارشناسی ارشد ادامه دهد.

سطح ۲ – دوره تخصص

بر خلاف مقطع تحصیلی لیسانس در روسیه ، دوره تخصص به کارهای عملی در صنعت بر اساس رشته انتخاب شده تمرکز می کند. این دوره ها به افرادی ارائه می شود که دارای مدرک معادل تحصیلات متوسطه یا دوره فنی حرفه ای متوسطه روسیه باشد. این دوره حداقل ۵ سال طول می کشد. بر اساس نتایج آزمون و دفاع از پایان نامه، مدرک تخصص، شایستگی خاصی را گواهی می کند (به عنوان مثال ستاره شناس، معلم، متخصص امنیت اطلاعات و غیره). فارغ التحصیلان دوره تخصص، می توانند در صنعت کار کنند یا تحصیلات خود را در دوره کارشناسی ارشد یا سایر دوره های تحصیلات تکمیلی ادامه دهند.

کارشناسی ارشد در روسیه

دوره کارشناسی ارشد در روسیه ، امکان کسب تخصص عمیق در رشته انتخابی را فراهم می کند. دارندگان مدرک دوره کارشناسی و تخصص می توانند در دوره های کارشناسی ارشد ثبت نام کنند. فوق لیسانس در روسیه حداقل دو سال طول می کشد و شامل آموزش دانشجویان برای کار تحقیقاتی می شود. دانشجویان از پایان نامه خود دفاع می کنند که اگر موفق شوند، به آنها مدرک کارشناسی ارشد اعطاء می شود.

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد در روسیه می توانند در صنعت کار کنند یا تحصیلات خود را در دوره تحصیلات تکمیلی ادامه دهند.

سطح ۳ –بالاترین سطح آموزش حرفه ای (دکترا در روسیه)

دوره تحصیلات تکمیلی، یک دوره آموزشی مختص دانشگاهیان سطح بالا است. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد یا تخصص می توانند در دوره تحصیلات تکمیلی ثبت نام کنند. این دوره شامل تحصیل، تدریس، تجربه عملی و پژوهش است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی یک حوزه پژوهشی و موضوع تحقیق برای پایان نامه خود انتخاب می کنند.

تحصیل تمام وقت حداقل ۳ سال طول می کشد، و تحصیل پاره وقت حداقل ۴ سال طول می کشد. به فارغ التحصیلان مدرک تحصیلات تکمیلی ( پژوهشگر [Research Fellow]، یا پژوهشگر دکترا [Research Teaching Fellow] ) اعطاء می شود. بسته به نتیجه دفاع از پایان نامه، به دانشجوی شاخه علوم پایه، مدرک تحصیلات تکمیلی علوم اعطاء می شود که اولین مدرک برای تایید جایگاه دانشمندی است. دانشجویان شاخه علوم پایه می توانند وارد دوره دکتری شوند (دومین مدرکی که موید جایگاه دانشمندی است).

تحصیل در روسیه – دوره تحصیلات تکمیلی نظامی (POSTGRADUATE MILITARY COURSE) معادل یک دوره تحصیلات تکمیلی است؛ با این حال، این دوره، فقط مختص وزارت کشور و وزارت دفاع روسیه است.

تحصیل در روسیه – دوره رزیدنت پزشکی (MEDICAL RESIDENCY) مرحله نهایی در آموزش تعدادی از رشته های پزشکی (یا داروسازی) است. افراد دارای مدرک تحصیلی پزشکی (یا داروسازی) می توانند در دوره رزیدنت پزشکی ثبت نام کنند. این دوره ۲ ساله است و ترکیبی از مطالعات جامع اصول اولیه علوم پزشکی و کسب تجربه عملی در موسسات پزشکی است که در طی آن دانشجویان مهارت ها و توانایی های لازم را کسب می کنند. در انتهای این دوره یک آزمون تخصصی سه مرحله ای برگزار می شود. به فارغ التحصیلان مدرک رزیدنتی پزشکی و تخصص اعطاء می شود که آنها را قادر می سازد تا در موسسات پزشکی کار کنند.

تحصیل در روسیه – دوره دستیاری (Assistantship)  شکلی از آموزش پرسنل مجرب است که در گروه هنر مشغول به کار هستند. فارغ التحصیلان دوره تخصص یا کارشناسی ارشد می توانند در دوره دستیاری شرکت کنند. این دوره تا دو سال طول می کشد و دارای یک برنامه درسی تحت نظارت یک مربی و رئیس یک گروه (دپارتمان) دانشگاهی است. نشانگر شایستگی فارغ التحصیلان این دوره، بسته به تخصص ممکن است اجرای یک برنامه هنری، کنسرت، نمایش، نمایشگاه یا فیلم باشد. به فارغ التحصیلان این دوره، مدرک با شرایط مربوطه (رهبر کنسرت و استاد دانشگاه)، اعطا می شود که به او حق آموزش یا انجام فعالیت هنری را اعطا می کند.

آموزش عالی دوم

قانون روسیه تنها یک بار آموزش عالی رایگان (از سطوح ۱، ۲ یا ۳) را برای روس ها مجاز می داند و برای مقاطع تحصیل بعدی باید شهریه پرداخت شود. شهروندان خارجی که از یک دانشگاه خارج از فدراسیون روسیه فارغ التحصیل شده اند می توانند در صورت موفقیت در فرایند پذیرش، دوره دوم تحصیلات عالی را در یک دانشگاه غیر انتفاعی و یا دولتی بگذرانند. این دوره می تواند بخشی از دوره کارشناسی (تا ۴ سال)، تخصص (تا ۶ سال) و یا کارشناسی ارشد (حداقل ۲ سال) باشد. فرآیند پذیرش براساس آزمون ورودی صورت می گیرد. پس از فارغ التحصیلی، مدرکی برای تأیید شایستگی فرد اعطا می شود.

 
شرایط سنی تحصیل در روسیه

در آموزش عالی روسیه اساس بر این است که هر شخصی در هر سنی می تواند از خدمات آموزش عالی این کشور استفاده کند بنابراین شرایط سنی تحصیل در روسیه وضع نشده است و  هیچ محدودیت سنی برای ورود به دانشگاه های این کشور وجود ندارد و متقاضیان می توانند برای تحصیل در رشته های مورد علاقه خود در دانشگاه های روسیه اقدام کنند.

شرط معدل برای تحصیل در روسیه

شرط معدل برای تحصیل در روسیه برای بسیاری از دانشگاه های این کشور وجود ندارد.

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان یکی از امتیازات مهم تحصیل در این کشور است که دانشجویان در تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی بدون مدرک زبان می توانند مشغول به تحصیل شوند اما می بایست به یکی از دو زبان انگلیسی و روسی تسلط کامل داشته باشند، هرچند بیشتر دانشگاه های روسیه یک دوره یک ساله آموزش زبان روسی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که به دانشجویان کمک می کند سریعا به استاندارد مورد نیاز برسند.

اکثر دوره ها در دانشگاه های روسیه به زبان روسی تدریس می شوند. بنابراین، اگر شما قصد تحصیل در روسیه دارید، به احتمال زیاد باید ابتدا به زبان روسی مسلط شوید و مدارک زبان را به عنوان بخشی از درخواست خود ارائه دهید که می تواند یک امتیاز مثبت برای شما در پی داشته باشد.

 
تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان
 

شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه

تحصیل رایگان در روسیه

روسیه یکی از معدود کشورهایی است که به شهروندان خارجی فرصت برخورداری از تحصیل رایگان در روسیه  را می‌دهد و هرساله دولت چندین هزار بورسیه تحصیلی (سهمیه) به دانشجویان بین‌المللی اعطا می کند. برای مثال، ۱۵.۰۰۰ سهمیه در سال ۲۰۱۸ به دانشجویان تخصیص داده شد. علاوه بر این، بعضی از شهروندان خارجی، از جمله هموطنان، می‌توانند برای مکان‌های تحت پوشش دولت در شرایط مساوی با روسی‌ها، خارج از بورسیه درخواست دهند. یکی دیگر از فرصت‎ها، شرکت در رقابت‌های علمی دانشگاه است که به برندگان و مدال‌آوران این مسابقات، در هنگام ثبت‌نام در دانشگاه‌های برجسته امتیاز داده می‌شود (در شهریه و مکان‌های تحت پوشش دولت).

بورسیه تحصیلی روسیه

بورسیه های تحصیلی دولت روسیه برای دانشجویان خارجی

بورسیه دولتی فدراسیون روسیه: هر سال تعدادی بورسیه تحصیلی دولتی برای تحصیل در روسیه به دانشجویان خارجی ارائه می شود که شامل تامین هزینه شهریه، اسکان دانشجویی و کمک هزینه زندگی می شود که در سال ۲۰۱۷ معادل مبلغ ۱۵۰۰ روبل در ماه (تقریبا ۲۴ دلار آمریکا) بود. در سال ۲۰۱۷ به ۱۵ هزار نفر، بورسیه دولتی اعطاء گردید.

بورسیه تحصیلی غیر دولتی روسیه برای دانشجویان خارجی

دانشکده مطالعات روسیه و آسیا (SRAS)- فهرست بورسیه تحصیلی برای تحصیل در روسیه و دیگر کشورهای شوروی سابق را منتشر نموده است که حاکی از آن است که بیشتر آنها به طور خاص برای دانشجویان اهل ایالات متحده بوده است.

 

کمک هزینه تحصیلی بنجامین اِی گیلمن (Benjamin A. Gilman Scholarships)، بیش از ۲۹۰۰ بورسیه تحصیلی تا مبلغ ۵ هزار دلار برای دانشجویان دوره کارشناسی آمریكا یا کار ورزی در خارج از كشور ارائه می دهد.متقاضیانی که یک زبان خارجی (مانند روسی) را در خارج از کشور تحصیل می کنند، و آن زبان، در آن کشور زبان غالب مردم باشد، این متقاضیان به طور خودکار واجد دریافت کمک هزینه ضروری یادگیری زبان (Critical Need Language Award) می شوند.

 

BPدر بورسیه پژوهشی روسیه – بورس تحصیلی روسیه ماهانه ۱۵۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ روبل (معادل ۲۴۰-۵۶۰ دلار آمریکا) برای دانشجویانی که در رشته های انرژی و اقتصاد در یکی از دانشگاه های همکار روسیه تحصیل کنند. متقاضیان باید دانشجوی بورسیه دولتی باشند، نمرات عالی کسب کنند و قصد داشته باشند در آینده در رشته خواسته شده تحصیل کنند.

 

بورسیه شوراهای آمریکا (American Councils Scholarships): بورسیه های تحصیلی مختلف در رابطه با آموزش زبان روسی و پژوهش در روسیه، از جمله عنوان هشتم برنامه بورسیه پژوهشی (Title VIII Research Scholar Program) ارائه می شود که یک بورس تحصیلی برای دانشجویان برای انجام تحقیقات مستقل در طی سه تا هشت ماه در یکی از کشورهای منتخب در آسیای میانه یا اروپای شرقی، از جمله روسیه است. ارزش کمک هزینه بین ۷۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار متغیر است و معمولا شامل هزینه بلیط هواپیما، کمک هزینه ماهانه، بیمه درمانی و غیره می شود.

 

 پروژه بورس تحصیلی روسیه: بورس تحصیلی برای دانشجویان خارجی از هر کشوری برای تحصیل در رشته ریاضیات، فیزیک، علوم کامپیوتر و یا اقتصاد در روسیه موجود است.این بورسیه های تحصیلی که از سوی انجمن روسی دانشگاه های جهانی (Russian Association of Global Universities) اعطاء می شود، تمام هزینه شهریه را متقبل می شود.

بورسیه تحصیلی اختصاصی برخی دانشگاه های روسیه برای دانشجویان خارجی

 

دانشگاه ملی تحقیقات  مدرسه عالی اقتصاد سن پترزبورگ (HSE):چندین بورسیه تحصیلی برای تحصیل در پردیس دانشگاه سن پترزبورگ ارائه می شود که ۲۵ تا ۱۰۰ درصد هزینه های تحصیل دانشجویان ممتاز خارجی را در تمامی سطوح تحصیلی پوشش می دهد.

 

دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ: در این دانشگاه شانس دریافت بورسیه تحصیلی فردی برای دوره های کارشناسی ارشدی که به زبان انگلیسی برگزار می شود، وجود دارد. بورسیه تحصیلی می تواند هزینه های تحصیل در طول یک ترم یا هزینه های اقامت در خوابگاه دانشگاه را پوشش دهد.

هزینه زندگی در روسیه
 
در مقایسه با دیگر کشورها هزینه زندگی در روسیه بسیار ارزان‌تر است. هزینه زندگی در دو شهر مسکو و سن پترزبورگ بالاتر از دیگر شهرهای روسیه است البته در شهرهای بزرگ، معمولاً هزینه زندگی بیشتر است. باید به این نکته توجه داشت که هزینه های زندگی رابطه مستقیمی با سبک زندگی فرد دارد.
 
 
 
بسته به نوع زندگی، هر دانشجو باید تقریبا ۴۰۰  دلار در ماه صرف اجاره محل اقامت و اسکان کند. البته هزینه خوابگاه‌های دانشجویی در روسیه کمتر خواهد بود.
 
 

برای تکمیل ثبت نام متقاضیان نیاز است موارد زیر را فراهم کنند:

 1.    ریز نمرات تایید شده توسط آموزش و پرورش (اصلی همراه با ترجمه)
 2.   ترجمه روسی مدرک دیپلم (متن اصلی همراه با ترجمه)
 3.    ترجمه رسمی روسی مدارک آموزش و پرورش تایید شده توسط دادگستری و امورخارجه
 4.    کپی پاسپورت (عکس دار) تایید شده توسط دفتر اسناد رسمی با ترجمه روسی
 5.    7 عکس (3×4)

همه موارد بالا نیاز است به زبان روسی ترجمه و با همان نام در ویزای ورود به روسیه مشخص شوند.

 

برای اخذ پذیرش لطفا  ازطریق تلگرام و یا واتس آپ با شماره 00905346190157 د

شماره تماس مستقیم : 00905338382750

دکتر سهیل ذبیحی


آدرس ایمیل جهت ارسال مدارک:   info@emufree.com