آدرس ایمیل جهت ارسال مدارک:   info@emufree.com

سوالات متداول

1. چگونه مدارک تحصیلی دانش آموختگان فارغ التحصیل از دانشگاههای غیر تایید در رشته هایی علوم پزشکی تایید میگردد.

   شرایط ارزشیابی مدارک غیرمعتبر در رشته های علوم پزشکی 

شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور در وزارت بهداشت اطلاعیه ای به منظور اعلام به دانش آموختگان رشته های دکتری عمومی پزشکی، دانپزشکی و داروسازی با تاریخ ورود بعد از آگوست ۲۰۰۹ از دانشگاههای غیر تایید منتشر کرده است.

به نقل از سرپرست مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت: آن دسته از دانش آموختگان فارغ التحصیل از دانشگاهای غیر مورد تایید در رشته های علوم پزشکی می توانند با طی یکی از سه راه پیش رو مدرک دانشگاهیه خود را ب راحتی معادل سازی کنند 

دکتر حمید اکبری افزود: تا به حال برای افرادیکه از دانشگاهای غیرمعتبر وزارت بهداشت فارغ التحصیل میشدند به هیچ وجه مدرک انها را ارزشیابی نمیکردیم و به انها اعلام میکردیم که از نظر ما شما دیپلم هستید .

دکتراکبری خاطر نشان کرد: البته دانشگاهایکه در رده بندی های معتبر مثل QS، تایمز و شانگهای، رنکینک زیر 1000قرار داشتند، مرد ارزیابی واقع میشد اما سایر دانشگاهها را مورد  ارزیابی قرار نمیدادیم.

دکتراکبری افزود: در جلسه اخیر ارزشیابی وزارت بهداشت تصمیم گرفته شد که راهی برای قرار گرفتن مدارک این افراد در پروسه ارزشیابی وزارت بهداشت باز شود. وزارت بهداشت سه راه برای این افراد فراهم کرده است که در صورت موفقیت در یکی از آنها، مدارک آنها در پروسه ارزشیابی قرار می گیرد.

  در صورت موفقیت در یکی از سه راه پیش رو ب علاوه شرکت در آزمون ملی دانش آموختگان خارجی، مدرک دانشجو مورد تایید تلقی خواهد شد.

1. شرکت در آزمون های بین المللی و شناخته شده و اخذ نمره ی قابل قبول 

 2.گرفتن پذیرش در مقطع بالاتر از یک دانشگاه موردتایید بهداشت بدون قایل شدن ب جبر مکان,یعنی این پذیرش میتواند در دانشگاه همان کشور باشد یا کشوری دیگر,مهم اعتبار دانشگاهی است که در یک مقطع بالاتر پذیریش میگیرد. 

3. اخذ اجازه ی کار همگرا با رشته تحصیلی  در کشور دیگر که دانشگاه معتبر دارد، این بدین معنی است که توان علمی  دانشجو تایید شده است. 

لازم به  ذکر دوباره است که  یکی از این سه راه ب علاوه ی قبولی در آزمون سالانه ی دانش آموختگان خارج از کشور، مهر تاییدی است به مدرک دانشگاهی فرد فارغ التحصیل از دانشگاه غیر تایید.

مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت در این اطلاعیه یادآور شده است: پس از ارائه مدارک و مستندات، پرونده در کمیسیون ارزشیابی مدارک مطرح و تصمیم گیری خواهد شد.

 همچنين اينكه چه در دانشگاه معتبر تحصیل نمایند و چه در دانشگاه غیر معتبر، در هر صورت باید مدارکشان توسط کمیسیون ارزشیابی پزشکی وزارت بهداشت، مورد ارزشیابی قرار گرفته و در مرحله بعدی در آزمون پیش کارورزی (پری انترنی) شرکت کنند.

ضمنا دانش آموختگان رشته پزشکی عمومی دانشگاههای خارج از کشور که دارای گواهی قبولی در امتحانات زیر باشند از شرکت در امتحان پیش کارورزی معاف می باشند:
– تمام مراحل ECFMG و یا USMLE آمریکا و کانادا
– تمام مراحل امتحان PLAB رشته پزشکی انگلستان
– کنکور انترنی فرانسه
– امتحان نهایی سایر دانشگاههای خارج از کشور که به تایید شورایعالی ارزشیابی رسیده باشد.

باما همراه باشید تیم ما به آینده شما می اندیشد.


2.آزمون ملی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی چیست؟

 دانش آموختگان خارج از کشور رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی (تایید مطلق و مشروط و غیرتایید 2017 به بعد) برای ارزیابی مدارک خود پس از بررسی مدارک و تطابق با آیین نامه ارزشیابی توسط مرکز خدمات آموزشی باید جهت شرکت در آزمون ملی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی آماده باشند. این آزمون ها دارای بخش های مختلف بوده و سالی یکبار برگزار می شوند. این آزمون ها دارای آزمون عمومی، تخصصی و عملی پس از طی دوره کارآموزی میباشد. بعد از موفقیت در کلیه مراحل، توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی دندانپزشکی داروسازی و تخصصی ، نتایج  جهت طرح در کمیسیون مربوط و ارزشیابی مدرک متقاضی به مرکز خدمات آموزشی اعلام میشود. 

گروهی از دانش آموختگان خارج از کشور که از این آزمون معاف هستند که مثلا گواهی قبولی در امتحانات بورد ملی آمریکا و کانادا و آزمون جامع معادل با آزمون های فوق از سایر کشورها در صورت تایید شورای عالی ارزشیابی داشته باشند از شرکت در امتحان ملی معاف می شوند. آیین نامه دقیق کسانی که سالانه از شرکت در آزمون فوق معاف می شوند توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت تعیین می گردد. مثلا مدرک دندانپزشکی فارغ التحصیلان دوره تخصص که دارای بورد تخصصی از کشورهای آمریکا و کانادا، Facharzt  از کشورهای آلمان، اتریش و FMH سوئیس، مدارک DES و DIS و DUO  و CES از کشور فرانسه، مدرک DES کشور بلژیک و مدرک FRCS و MRCP و در سطح Senior Registrar و  Specialized Registrar و Registration دائم یا موقت از GMC یا داشتن سمت Consultant از کشور انگلستان به عنوان دکتری در دندانپزشکی تایید می شود.


3. مدارک لازم برای اخذ پذيرش در رشته داروسازی ،پزشکی،دندانپزشکی وسایر رشته های کارشناسی چیست؟

- ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان
- ترجمه رسمی دیپلم دبیرستان(تجربی يا رياضی)
- ترجمه رسمی ریز نمرات پیش دانشگاهی
- ترجمه رسمی مدرک موقت يا دائم پیش دانشگاهی
- صفحه اول پاسپورت یا ترجمه رسمی شناسنامه
- یک قطعه عکس

آدرس ارسال ايميل:

Info@emufree.com


4 . مدارک مورد نیاز برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا چیست؟

داشتن مدرک زبان انگلیسی (تافل و آیلتس) برای اخذ پذیرش  اولیه ازدانشگاه مدیترانه شرقی  قبرسEMU  لازم نیست. 

1.اسکن مدرک لیسانس و فوق لیسانس به همراه ریز نمرات ( ترجمه انگلیسی )

2.اگر مدرک کارشناسی شما ناپیوسته است باید مدرک فوق دیپلم و ریزنمرات ( ترجمه انگلیسی ) را نیز ارسال نمائید.

3.اسکن یک قطعه عکس ۴*۳ 

4.در صورتیکه مدرک اصلی فارغ التحصیلی موجود نیست ترجمه گواهی موقت دانشگاه مبنی بر فارغ التحصیلی 

5.اسکن پاسپورت (صفحه اول)

6. ذکر نام انگلیسی  رشته های  مورد نظر به ترتیب اولویت

7.اسکن مدرک زبان در صورت وجود (تافل و یا آیلتس)

8. ذكر رزومه کاری (پروژه و تحقیق و….)

9.اسکن برگه معرفی استادحداقل 2 عدد

10. ذکر دقیق آدرس پستی و شماره تماس

11. اگر در یک رشته دانشگاهی مرتبط ،فارغ التحصیل یا دانشجو هستید به دلیل امکان برابر سازی واحدهای مشترک پاس شده ،ترجمه ریز نمرات دانشگاهی لازم می باشد.


5. سوال مشترک بسیاری از داوطلبان در رشته های داروسازی ، پزشکی و دندانپزشکی :

 
سوال:" آیا بعد از فارغ التحصیلی ازدانشگاه  باید جهت ارزشیابی مدرک داروسازی/ پزشکی در ایران ،در آزمون جامع شرکت کرده و دوره تکمیلی بگذرانیم؟"

پاسخ: از هر کجای دنیا که فارغ التحصیل شوید ، حتی از بهترین دانشگاه های دنیا ، از آلمان ، اتریش و یا حتی از آمریکا  فارغ التحصیل شوید، جهت ارزشیابی مدارک و دریافت پروانه فعالیّت ، شما ملزم به شرکت در آزمون جامع وزارت بهداشت هستید...

 مدرک تحصیلی هیچ کجای دنیا در رشته های علوم پزشکی، بدون آزمون و گذراندن دوره تکمیلی در ایران مورد تائید قرار نمی گیرد...

لازم به توضیح است که ، آزمون جامعی که در ایران برگزار می شود از نظر محتوا برای فارغ التحصیلان داخل ایران و خارج ایران مشترک است تا سطح علمی مشترکی برآورد شود... 

یعنی فارغ التحصیلان دانشگاه های داخل ایران نیز ملزم به شرکت در این آزمون هستند و استثنائی برای دانشجویان داخل و یا خارج کشور وجود ندارد


6. شرایط کلی شرکت در آزمون ارزشیابی چیست ؟                     
                                                                                                                                                                                                                                                                                   
1. دانش آموختگانِ دانشگاههایی كه در هنگام شروع به تحصیل، در لیست دانشگاههای مورد تائید وزارت بهداشت بوده اند:

 در صورت احراز 60 % از نمره ی كل و بالاتر در آزمون ارزشیابی رشته ی داروسازی، ملزم به گذراندن حداقل 8 واحد كارآموزی در داروخانه های دانشگاهی هستند.

 در صورت احراز 50 %  تا 60 % از نمرهی كل، ملزم به گذراندن حداقل 26 واحد تکمیلی، يا شركت مجدد در آزمون (مشروط به عدم دريافت معرفی نامه جهت شروع دوره ی تکمیلی) هستند.

در صورت احراز كمتر از 50 % از نمره ی كل، ملزم به شركت مجدد در آزمون هستند.

نکته: معرفی نامه برای طی دوره ی تکمیلی، فقط پس از تأيید نمرات در كمیسیون ارزشیابی رشته ی داروسازی صادرخواهد گردید.

2. دانش آموختگان دانشگاههايی كه در لیست دانشگاههای مورد تائید وزارت بهداشت نیست:

افرادی كه از دانشگاههايی كه در لیست وزارت متبوع نیستند، فارغ التحصیل شده اند (به شرط آن كه تاريخ شروع به تحصیل آنان پیش از آگوست سال 2009 باشد)، با توجه به نمره ی كسب شده در كمیسیون ارزشیابی رشته ی داروسازی، در خصوص آنان تصمیم گیری  خواهد شد.      


6. شرایط بورسیه در قبرس شمالی :

بر اساس قرارداد همکاری بین ایران و قبرس, کلیه دانشجویان ایرانی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از بورسیه 50 درصد تخفیف شهریه برخوردار می  باشند. دانشجویان داروسازی بر حسب معدل خود از بورسیه 25% تا 50 % میتواندد برخوردار باشند.رشته پزشکی بورسیه ندارد.


8. هزینه تحصیل در قبرس چقدر هست؟

 در دانشگاه مدیترانه شرقی به طور متوسط یک دانشجو در دوره کارشناسی رشته های علوم انسانی هر ترم 2100 دلار و در رشته های مهندسی 2600 دلار پرداخت می کند. در دوره کارشناسی ارشد بطور متوسط هر ترم 1400 دلار و در دوره ی دکترا هر ترم 2800 دلار که بعد از آزمون جامع فقط هزینه پایان نامه پرداخت می شود. رجوع شود به قسمت هزینه ها و شهریه ها

 


9 .شرایط ثبت نام  ارز دانشجویی :

ثبت نام در سامانه تاک

ثبت نام در سامانه وزارت بهداشت موحد برای دانشجویان پزشکی 

ثبت نام در سامانه نشا برای دانشجویان غیر پزشکی

 


10. آزمون زبان انگلیسی

آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی   آزمون زبان 

زبان تحصیل در دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس، انگلیسی است اما برخی از رشته ها به زبان ترکی استانبولی نیز تدریس می شوند.اما شرط پذیرش دانشجو داشتن مدرک تافل یا آیلتس نمی باشد.

کلیه دانشجویانی که اقدام به تحصیل در دانشگاه مدیترانه شرقی میکنند در صورت داشتن مدرک IELTS  یا TOEFL  می توانند  مستقیما برای گرفتن واحد های تخصصی به دپارتمان مورد نظر مراجعه کنند .آن دسته از دانشجویان که دارای این مدارک نبوده در بدو ورود باید در یک امتحان جامع به نام PROFICIENCY EXAM  شرکت کنند که در صورت کسب امتیاز مورد نظر می توانند به دپارتمان مورد نظر خود مراجعه کرده و ثبت نام نمایند و درصورت قبول نشدن در مرکز آمادگی و آموزشی زبان انگلیسی خود دانشگاه ثبت نام نمایند .

آن دسته از دانشجویان که در امتحان   PROFICIENCY EXAM امتیاز مورد نظر را کسب کرده اند همزمان با  گرفتن دروس تخصصی رشته مورد نظر واحدهایی برای تقویت هر چه بهتر زبان انگلیسی در طول ترمهای تحصیلی به انها ارائه خواهد شد .

مواد امتحانی  آزمون  (PROFICIENCY EXAM) از چهار مهارت زیر می باشد که از لحاظ سطح دشواری پایین تر از آزمون آیلتس ویا تافل می باشد. 

 Reading, Listening, Writing, Speaking


11. هزینه خوابگاه و مسکن در قبرس چقدر است؟

هزینه به طور میانگین برای اجاره خوابگاه و یا منزل سالانه از  2500 دلار شروع  می شود.


12. هزینه زندگی در قبرس :

هزینه مسکن و خوابگاه در شهر فاماگوستا متفاوت می باشد.چرا که دانشجو می تواند گزینه های اقامت درخوابگاههای دولتی دانشگاه ، اقامت در خوابگاههای خصوصی ونیمه خصوصی واجاره مسکن رابر گزیند. هزینه ها را اینجا هزینه زندگی  میتوانید نگاه کنید.


13.شرایط اخذ ویزای تحصیلی و اقامت در قبرس چگونه می باشد.؟

دانشجویان ایرانی برای ورود به قبرس شمالی ملزم به اخذ ویزا نمی باشند. 

در لحظه ورود به خاک قبرس شمالی و در فرودگاه به همرا پاسپورت، ارائه برگه پذیرش شما در دانشگاه مدیترانه شرقی الزامی می باشد. پس از چک کردن مدارک در پاسپورت شما ویزای 90 روزه مهر می گردد.
پس از ورود به دانشگاه و اتمام مراحل اداری ثبت نام،  با تکمیل مدارکی که توسط رجیستر افیس به شما اعلام می گردد می توانید جهت گرفتن اقامت یک ساله دانشجویی که هر ساله در صورت دانشجو بودن  تمدید می گردد اقدام نمایید. 
مدارک مورد نیاز به شرح زیر می باشند:
گواهینامه دانشجویی
پرداخت مبلغ  107.50 TL  در حین دریافت اقامت یک ساله دانشجویی، این مبلغ سالانه تغییر میکند.
ارائه گواهی سلامت برای دانشجویان جدیدالورود، که با رفتن به آزمایشگاه هایی که زمان ثبت نام در رجیستر آفیس به شما اعلام می گردد دریافت می گردد. هزینه این آزمایش ها 135 TL  می باشد. 
به همراه داشتن اصل پاسپورت به همراه کپی برگه های اصلی
گرفتن تمبر به ارزش  11.20 TL  از اداره پست دانشگاه
یک قطعه عکس پاسپورتی
ارائه قرارداد اقامت در خوابگاه یا اقامت در خانه
در رجیستر آفیس یا همان دفتر اصلی ثبت نام دانشجویی زمان اخذ اقامت یک ساله اعلام می گردد. در ابتدای ترم یک گروه از اداره مهاجرت قبرس شمالی دردانشگاه جهت دادن اقامت مستقر می گردند.

سفارت ایرانیان در قبرس شمالی

سفارت ایران در قبرس شمالی در شهر نیکوزیا پایتخت این کشور می باشد. دفتر اصلی سفارت در قبرس جنوبی واقع می باشد اما روزهای معینی جهت انجام اموردانشجویان قبرس شمالی به شهر لفکوشا پایتخت قبرس شمالی می آیند. 

همچنین روزهای معینی از هفته به داخل دانشگاه مدیترانه شرقی آمده و در دفتر انجمن علمی و دانشجویی مستقر می شوند. 


14. آیا دانشگاه های  قبرس شمالی  مورد تایید ایران هست.؟

از سال تحصیلی 2019 هیچ کدوم از دانشگاههای قبرس شمالی مورد تایید نه وزارت علوم و نه وزارت بهداشت نیستند تنها یه دانشگاه جدید التاسیس در رشته های شاخه وزارت علوم تایید هست.


15- آیا میتوان بعد از چند سال از رشته داروسازی به دانشگاههای ایران انتقال یافت؟ 

رشته داروسازی انتقال دایم فعلا امکان پذیر نیست تنها در شرایط خاصی میتوانید به صورت مهمان نه انتقالی از یک تا دو ترم در دانشگاههای ایران ادامه تحصیل بدهید.


16- آیا افرادی که در رشته های انسانی و یا هنرستان فارغ التحصیل شدند میتوانند در رشته های شاخه علوم پزشکی ادامه تحصیل بدهند.

نخیر- برای تمامی شاخه های رشته های پزشکی و پیراپزشکی داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی در یکی از رشته های علوم تجربی یا ریاضی لازم هست.


17- آیا مدارک دانشگاههای آزاد و یا علمی کاربردی و .... در ترکیه و یا قبرس  مورد تایید هست.؟

بلی تمامی دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ترکیه و قبرس می باشد وشما میتوانید برای ادامه تحصیل درخواست پذیرش ارایه بدهید.


18- شرایط تحصیل در دانشگاههای ترکیه  در تمامی مقاطع تحصیلی به چه صورتی هست؟

تمامی شرایط تحصیل در ترکیه از مقطع کارشناسی تا دکترا و همچنین تخصص رشته های پزشکی به صورت تفصیلی در قسمت تحصیل در ترکیه توضیح داده شده است.  


19- شرایط بورسیه تحصیلی در دانشگاههای ترکیه به چه صورت می باشد.؟

تمامی شرایط بورسیه را به صورت تفصیلی اینجا مطالعه کنید. کلیک کنید.


20- شرایط ارتباط  و تماس با شما به چه صورت می باشد.؟

شما دوستان عزیز میتوانید از طریق ایمیل info@emufree.com  و  شماره تلفن 00905346190157 و همچنین شبکه های اجتماعی تلگرام - اینستاگرام- فیس بوک - واتس آپ با ما در ارتباط باشید.


حق کپی برداری از مطالب برای نویسنده سهیل ذبیحی محفوظ می باشد.

 

 

مدارک خود را بعد از اسکن به آدرس info@emufree.com      ارسال کنید.

تلفن های تماس : تماس با تلگرام -واتس آپ- وایبر (00905346190157)